Dolu Yağışı Hasarları Giderme

Genel Bilgiler

Dolu hasar onarımı işlemi, İstenmeyen doğal afet olayları sonucunda kaporta‘da oluşan ezilmeye uygulanan bir Düzeltme (PDR) yöntemidir. Bu yöntem son birkaç yılda ek göçük düzeltme aparatı ve tekniklerle kullanılması sayesinde araçların kaportasında oluşan pek çok hasarların orijinal boyasına zarar vermeden onarılmasını mümkün hale getirmiştir.

 

*Şiş kullanarak düzeltme yöntemi
Bu uygulamada aracın ezilen kaportasının arkasına girebilen kaporta düzeltme aletleri  Şiş olarakda bilinen çubuklar kullanılır ve bu aletlerle kaportadaki göçüğe masaj yapar gibi içten dışarıya doğru ittirilerek düzeltilir düzeltme sonrası kaportanın dış yüzeyinde oluşan mikro şişler ise plastik bir göçük düzeltme kalem aparatı ile çekiçlenerek bu şişler ortadan kaldırılır ve son olarak yüzeye pasta cila uygulanarak düzeltilen yüzeyin temizliği yapılır.

 

( T box ) manyetik yöntemi
Gocuk olan   kaporta’nın arkasına ulaşma imkanı olmayan durumlarda göçükleri düzeltmek için T Box manyetik yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ise silikonla göçük düzeltme,şiş çubuk yöntemi ile göçük düzeltme  yöntemlerinden ayrı bir konuma sahipdir. Bu yöntemde de gerekli görüldüğü taktirde dış yüzeyinde oluşan mikro şişler  plastik bir göçük düzeltme kalem aparatı kullanılır pasta cila ,ile  yüzeyin temizliği yapılır.