Dolu Yağışı Hasarları Giderme

Genel Bilgiler

Dolu hasar onarımı iÅŸlemi, Ä°stenmeyen doÄŸal afet olayları sonucunda kaporta‘da oluÅŸan ezilmeye uygulanan bir Düzeltme (PDR) yöntemidir. Bu yöntem son birkaç yılda ek göçük düzeltme aparatı ve tekniklerle kullanılması sayesinde araçların kaportasında oluÅŸan pek çok hasarların orijinal boyasına zarar vermeden onarılmasını mümkün hale getirmiÅŸtir.

 

*ÅžiÅŸ kullanarak düzeltme yöntemi
Bu uygulamada aracın ezilen kaportasının arkasına girebilen kaporta düzeltme aletleri  ÅžiÅŸ olarakda bilinen çubuklar kullanılır ve bu aletlerle kaportadaki göçüÄŸe masaj yapar gibi içten dışarıya doÄŸru ittirilerek düzeltilir düzeltme sonrası kaportanın dış yüzeyinde oluÅŸan mikro ÅŸiÅŸler ise plastik bir göçük düzeltme kalem aparatı ile çekiçlenerek bu ÅŸiÅŸler ortadan kaldırılır ve son olarak yüzeye pasta cila uygulanarak düzeltilen yüzeyin temizliÄŸi yapılır.

 

( T box ) manyetik yöntemi
Gocuk olan   kaporta’nın arkasına ulaÅŸma imkanı olmayan durumlarda göçükleri düzeltmek için T Box manyetik yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ise silikonla göçük düzeltme,ÅŸiÅŸ çubuk yöntemi ile göçük düzeltme  yöntemlerinden ayrı bir konuma sahipdir. Bu yöntemde de gerekli görüldüÄŸü taktirde dış yüzeyinde oluÅŸan mikro ÅŸiÅŸler  plastik bir göçük düzeltme kalem aparatı kullanılır pasta cila ,ile  yüzeyin temizliÄŸi yapılır.